Με υπογραφή Πινακά η πρώτη νίκη για την ΑΕΛ

Η ΑΕΛ χάρη σε δύο γκολ του Πινακά πέτυχε τεράστια εκτός έδρας νίκης επί του ΠΑΣ στα Γιάννινα (1-2) και πήρε τρίποντο-ανάσα. Με 10 παίκτες από το 55′ οι γηπεδούχοι.

Το… αστέρι της Λάρισας «έλαμψε» ξανά! Η ΑΕΛ έπαιξε με την φωτιά στους Ζωσιμάδες, βρέθηκε πίσω στο σκορ όμως ο Πινακάς με δύο τέρματα (έφτασε τα τέσσερα σε έξι ματς) σε 19′ έδωσε το πρώτο τρίποντο στην ομάδα του Γρηγορίου.

Στο πρώτο μέρος ο ΠΑΣ είχε την πρώτη ευκαιρία στην αναμέτρηση (11′), ωστόσο ο Παμλίδης μετά από γύρισμα τσίμησε την μπάλα που έφυγε άουτ. Στο 18ο λεπτό η ΑΕΛ είχε τρομερή διπλή ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με τους Πλατέλα και Ηλιάδη, όμως οι Χουτεσιώτης και Σαλιάκας -πάνω στην γραμμή η απομάκρυνση του δεύτερου- κράτησαν το μηδέν στο πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έμειναν νωρίς με 10 καθώς ο Λώλης είδε δεύτερη κίτρινη για μαρκάρισμα στον Μιλιοσάβλιεβιτς (55′), αλλά η ομάδα του Γιαννίκη άνοιξε το σκορ επτά λεπτά μετά.

Έπειτα από βολέ του Χουτεσιώτη ο Λεάο, εκμεταλλεύτηκε λάθος στην άμυνα της ΑΕΛ και νίκησε τον Ναγκί για το 1-0 του ΠΑΣ. Η ΑΕΛ αντέδρασε άμεσα με τον Πινακά να ισοφαρίζει στο 66ο λεπτό. Στη συνέχεια η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου, εκμεταλλεύτηκε τον παίκτη παραπάνω που είχε και ξανά με τον Πινακά στο 85′, «κλείδωσε» το πρώτο τρίποντο της ΑΕΛ στο πρωτάθλημα.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Α. Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Σάλιακας, Εραμούσπε, Παντελάκης, Πέρσμαν, Κάργας (87’ Μπρένερ), Ντομίνγκες (74’ Λιάσος), Λώλης, Ελευθεριάδης (46’ Σιόντης), Λεό (74’ Κρίζμαν), Παμλίδης (62’ Καρτάλης).

ΛΑΡΙΣΑ (Μ. Γρηγορίου): Νατζ, Μπέρτος (68’ Γρηγορόπουλος), Μιχαήλ (63’ Ντουρμισάι), Σπαρβ (78’ Κωστή), Φίλιπ, Μιλοσάβλιεβιτς, Πλατέλλας (79’ Γιουνές), Ηλιάδης, Μούζεκ, Νικολιάς (68’ Τόρζε), Πινακάς.

The post Με υπογραφή Πινακά η πρώτη νίκη για την ΑΕΛ appeared first on Τι Νέα Λάρισα;.

Πηγή: Αθλητικά – Τι Νέα Λάρισα;