ΠΑΟΚ – Μπενφίκα 2-1: Στα αστέρια (θα) πάει!

Τις δύο προηγούμενες φορές η Μπενφίκα τον είχε πληγώσει. Μέσα από τα social media του ο ΠΑΟΚ είχε εκφράσει τη (λογική) αγανάκτησή του για την κλήρωση ξανά με τους αετούς στα προκριματικά του Champions League. Αυτή τη φορά όμως ήταν η σειρά του. Ο «δικέφαλος του βορρά» ήταν προετοιμασμένος, εξαιρετικός, επικράτησε 2-1 των Πορτογάλων και πήρε μεγάλη πρόκριση στα playoffs του Champions League!

Τελευταίο εμπόδιο για την πρώτη παρουσία του ΠΑΟΚ πλέον στα «αστέρια» είναι η ρωσική Κράσνονταρ. Η ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα πέρασε δύσκολες στιγμές, όμως στάθηκε όρθια και με κορυφαία εμφάνιση του Γιαννούλη χτύπησε εκεί και όπως έπρεπε, σοκάροντας τους «αετούς» της Λισαβόνας. Ο Έλληνας αριστερός μπακ ήταν αυτός από τον οποίο προήλθαν και τα δύο γκολ που έριξαν στο καναβάτσο τους Πορτογάλους.

Όσον αφορά την εξέλιξη του ματς, η Μπενφίκα κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο και πάτησε αρκετές φορές απειλητικά την περιοχή του ΠΑΟΚ. Ωστόσο οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που απείλησαν πρώτοι. Στο 16’ την κεφαλιά του Μιχαϊλίδη απέκρουσε σταθερά ο Βλαχοδήμος, όμως η συνέχεια άνηκε στους «αετούς». Αρχικά στο 26’ το σουτ Ταράμπτ, έδιωξε με γροθιές ο Ζίβκοβιτς. Στο 27’ ο Σεφέροβιτς έπιασε την κεφαλιά αμαρκάριστος και η μπάλα έφυγε άουτ. Η μεγαλύτερη φάση όμως των Πορτογάλων ήρθε δύο λεπτά αργότερα, όταν από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πίζι η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ζίβκοβιτς.

Ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση και πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Στο 54’ στο γύρισμα του Τζόλη δεν μπόρεσαν να σπρώξουν την μπάλα στα δίχτυα ούτε ο Άκπομ, ούτε ο Πέλκας. Τρία λεπτά μετά ο Ζίβκοβιτς έδιωξε σε κόρνερ το σουτ το Έβερτον.

Η άνοδος της απόδοσης του «δικεφάλου του βορρά» έφερε αποτέλεσμα στο 63ο λεπτό. O Γιαννούλης έκανε εξαιρετική προσπάθεια, έβγαλε αριστερά στον Άκπομ, ο οποίος  γύρισε την μπάλα κι ο Βερτόνχεν στην προσπάθειά του να την απομακρύνει, την έστειλε στα δίχτυα την ομάδας του για το 1-0.

Δείτε το 1-0 του ΠΑΟΚ.

Παρότι η Ζέσους έριξε επιθετικούς στο ματς, αυτός που έβγαινε πιο απειλητικά στις αντεπιθέσεις συνέχισε να είναι ο ΠΑΟΚ. Μια αλλαγή του Αμπέλ Φερέιρα ήταν αυτή που έκανε τη διαφορά. Έπειτα από τρομερή κούρσα του Γιαννούλη, που ξεκίνησε από την περιοχή του ΠΑΟΚ, η μπάλα έφτασε δεξιά στον Άντριγια Ζίβκοβιτς. Ο Σέρβος μεσοεπιθετικός συνέκλινε και εκτέλεσε τον Βλαχοδήμο για το 2-0. Μάλιστα δεν πανηγύρισε το γκολ κόντρα στην πρώην ομάδα του.

Οι «αετοί» της Λισαβόνας ουσιαστικά παραδόθηκαν μετά το δεύτερο γκολ των Θεσσαλονικών. Μοναδική σοβαρή αντίδρασή τους φαινόταν πως θα ήταν το πλασέ του Γκιμάλντο μέσα από την περιοχή, στο οποίο αντέδρασε εξαιρετικά ο Ζίβκοβιτς σε κόρνερ. Ωστόσο στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ράφα Σίλβα έστειλε την μπάλα στα δίχτια του Ζίβκοβιτς, μειώνοντας στο τελικό 2-1. Χωρίς όμως καμία συνέχεια, αφού το τελικό σφύριγμα του Μπριχ ήταν απλώς η σφραγίδα στην μεγάλη πρόκριση του ΠΑΟΚ στα playoffs.

ΠΑΟΚ – Μπενφίκα 2-1
Γκολ: 63’ (αυτογκόλ) Βερτόνχεν, 75’ Αν. Ζίβκοβιτς / 90+4′ Ράφα Σίλβα
Διαιτητής: Φέλιξ Μπριχ
Κάρτες: 1’ Πέλκας, 28’ Βαρέλα, 44’ Μιχαϊλίδης / 43’ Αλμέιδα
Κόκκινες: –

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Κρέσπο, Ίνγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Γιαννούλης, Ελ Καντουρί, Σβαμπ, Πέλκας (66’ Αντρίγια Ζίβκοβιτς), Τζόλης (80’ Εσίτι), Άκπομ (70’ Ζβιντέρσκι).
Μπενφίκα (Ζόρζε Ζέσους): Βλαχοδήμος, Αντρέ Αλμέιδα, Ρούμπεν Ντίας, Βερτόνχεν, Γκριμάλδο, Πίζι, Βάιγκλ, Ταράμπτ (76′ Ράφα Σίλβα), Έβερτον, Σεφέροβιτς (72′ Βινίσιους), Πεντρίνιο (65’ Νούνιες).