Πρώτο «διπλό» για Έσπερο – Ήττα για Λοκρό

Πρώτο «διπλό» για Έσπερο – Ήττα για Λοκρό

Μεγάλη νίκη με αντεπίθεση διαρκείας στο β’ ημίχρονο, πέτυχε ο Έσπερος Λαμίας, ο οποίος επικράτησε στα Γρεβενά του Πρωτέα με 73-89.

Συγχρόνως ήταν η 1η εκτός έδρας νίκη για το συγκρότημα του Γιάννη Σοφογιάννη, που κατόρθωσε να βρίσκεται μία νίκη πίσω από την 8η θέση.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 41-37, 56-62, 73-89

Πρωτέας  Γρεβενών (Μουρουζίδης): Σισμάνης 4, Μαλούτας 7(1), Μιχαηλίδης 3(1), Βλάχος 11(1), Μπέζας 7, Τακίδης 11, Μαλιούρας 5, Μακρής 18(4), Μπεχλιβανίδης 7(1), Πελίγκος, Συλλάκος

Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Γκοντγουιν 14(4), Μούτσα 8, Στογιάνοβιτς 17(2), Ρουμελιώτης 25(7), Τσιμίδης 15, Δαχρετζής 10(2), Παπανικολάου, Φύκας, Σεργιανάι, Ματζούκας, Γκιρίτσης, Λάμπας. 

Τα αποτελέσματα

Πολύγυρος-Ευκαρπία 88-72 (7/12)

ΚΑΟ Χαλκιδικής-Ερμής Λαγκαδά 64-84

ΠΑΣ Γιάννινα-Μαχητές Πευκών 64-52

Στρατώνι-Φάρσαλα 82-55

Αίας Ευόσμου-Κομοτηνή 72-66

ΧΑΝΘ-Καβάλα 67-70

Δόξα Λευκάδας-Γέφυρα 66-65

Πρωτέας Γρεβενών – Έσπερος Λαμίας 73-89

Η Βαθμολογία (Σε 10 αγώνες):

1. ΠΑΣ Γιάννινα 20 (10-0)

2. Δόξα Λευκάδας 18 (8-2)

———————————————-

3. Ερμής Λαγκαδά 17 (7-3)

4. Καβάλα 17 (7-3)

5. Φάρσαλα 17 (7-3)

6. ΑΟ Πολυγύρου 16 (6-4)

7. Ευκαρπία 16 (6-4)

8. Αίας Ευόσμου 14 (4-6)

9. ΧΑΝΘ 14 (4-6)

10. Μαχητές-Πειραματικού 14 (4-6)

11. Στρατώνι 14 (4-6)

12. Πρωτέας Γρεβενών 14 (4-6)

————————————————-

13. Γέφυρα 13 (3-7)

14. Έσπερος Λαμίας 13 (3-7)

15. ΓΑΣ Κομοτηνής 13 (3-7)

16. ΚΑΟ Χαλκιδικής 10 (0-10)

Η επόμενη αγωνιστική (11η, 15/12):

Ευκαρπία – Πευκοχώρι

Ερμής Λαγκαδά – ΠΑΣ Γιάννινα

Μαχητές Πειραματικού Πεύκων – Στρατώνι

Φάρσαλα – Δόξα Λευκάδας

ΓΑΣ Κομοτηνή – Πολύγυρος

Καβάλα – Αίας Ευόσμου

Έσπερος Λαμίας – ΧΑΝΘ

Γέφυρα – Πρωτέας Γρεβενών

1ος Όμιλος

Δεν τα κατάφερε εκτός έδρας απέναντι στο Μαρούσι ο Λοκρός Αταλάντης γνωρίζοντας την ήττα με 73-63.

Δεκάλεπτα: 23-16, 41-26, 59-44, 73-63

Διαιτητές: Φάκαρος-Κώτσου-Καρακωνσταντόπουλος

Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Λάππας 4, Ξυδάς 8, Σουρλής 6 (2), Κανέλλης 11 (3), Σπηλιόπουλος 5 (1), Παπαγεωργόπουλος 10, Δούκας 5, Μπακέας Γ. 6 (1), Κούλιος, Λιούνης 5, Γιαννόπουλος 4, Γκαγκαλούδης 9 (1)

Λοκρός Αταλάντης (Ζαρανικόλας): Ανδρέου, Μάρκου, Φωτητζόγλου 15 (1), Παπαπέτρος, Καραστάσης, Καραλής, Μπολμάτης 3 (1), Μάτος Αν. 16 (1), Μάτος Αγ. 14 (2), Πάππος, Ψάλτου 13

Αποτελέσματα

ΝΕ Μεγαρίδος-Αιγάλεω 83-63

Εθνικός Πειραιά-Έσπερος Καλλιθέας 70-55

Μανδραϊκός-Δούκας 77-70

Πανερυθραϊκός-Ιωνικός Ν.Φ. 94-70

ΚΑΟ Μελισσίων-ΟΦΗ 58-66

Μαρούσι-Λοκρός Αταλάντης 73-63

Πρωτέας Βούλας-Πανελευσινιακός 78-56

Παπάγου-Πεντέλη 72-83

Μαρούσι – Λοκρός Αταλάντης 73-63

Η Βαθμολογία (σε 10 αγώνες) :

1.Πανερυθραϊκός (7-3) 17

2.Έσπερος Καλλιθέας (7-3) 17

————————————–

3.Πεντέλη (7-3) 17

4.Μαρούσι (7-3) 17

5.Μεγαρίδα (7-3) 17

6.Πανελευσινιακός (6-4) 16

7.Αιγάλεω (6-4) 16

8.Παπάγου (6-4) 16

9.Μανδραϊκός (6-4) 16

10.Εθνικός Πειραιά (6-4) 16

11.Πρωτέας Βούλας (5-5) 15

12.ΟΦΗ (4-6) 14

————————————–

13.ΚΑΟ Μελισσίων (2-8) 12

14.Λοκρός Αταλάντης (2-8) 12

15.Δούκας (1-9) 11

16.Ιωνικός ΝΦ (1-9) 11

Η Επόμενη Αγωνιστική (11η, 15/12)

Αιγάλεω – Εθνικός

Έσπερος – Μανδραϊκός

Δούκας – Πανερυθραϊκός

Ιωνικός ΝΦ – Παπάγου

ΟΦΗ – ΝΕ Μεγαρίδος

Λοκρός Αταλάντης – ΚΑΟ Μελισσίων

Πανελευσινιακός – Μαρούσι

Πεντέλη – Πρωτέας Βούλας 

Πηγή: Αθλητικά