Το πάλεψε με τον Ολυμπιακό αλλά… Πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα για την ΑΕΛ

Με 1-0  ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό η ΑΕΛ στη δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκας και στην πρεμιέρα της στο AEL FC ARENA.

Οι «βυσσινί» που βρέθηκαν πολύ νωρίς να… κυνηγάνε στο σκορ, προσπάθησαν να αντιδράσουν κόντρα στον πιο έτοιμο αντίπαλό τους, δεν είχαν μεν τις πολλές ευκαιρίες, έδειξαν δε ότι με την πάροδο του χρόνου, την ενσωμάτωση και των τελευταίων μεταγραφικών κινήσεων έχουν τη δυνατότητα να παρουσιάσουν ένα καλύτερο αγωνιστικό πρόσωπο στη συνέχεια του πρωταθλήματος. Είναι ενδεικτικό ότι η λαρισινή ομάδα έχασε τις καλύτερες ευκαιρίες στις καθυστερήσεις των δύο ημιχρόνων, με Ντάουντα και Μπούστος που δεν μπόρεσαν να βρουν τον στόχο.

Με δύο αλλαγές

Με δύο αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι με τον Ατρόμητο, παρέταξε την ΑΕΛ στον αγωνιστικό χώρο ο τεχνικός της κ. Μιχάλης Γρηγορίου.

Τη θέση του Μάρκο Νούνιτς πήρε ο Αμπιόλα Ντάουντα και του Νίκου Καρανίκα ο Μανώλης  Μπέρτος. Η διάταξη δεν άλλαξε, το 3-5-2 διατηρήθηκε με τον Κρίστινσον κάτω από τα δοκάρια, Μόρα, Μπράλιτς και Μιχαήλ η τριπλέτα στην άμυνα, Μπάρτος, Άντωνη, Σετσέροβιτς, Μιλοσάβλιεβιτς και Ζίφκοβιτς στη μεσαία γραμμή, Μπούστος και Ντάουντα στην επίθεση.

Έγινε του… VAR

Η αλήθεια είναι ότι κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου τις εντυπώσεις τις έκλεψαν οι άνθρωποι που δεν βρισκόταν εντός του AEL FC ARENA, αλλά εκτός αυτοί, οι άνθρωποι του VAR. Συγκεκριμένα στο 5ο λεπτό και σ’ ένα πέσιμο του Ελ Αραμπί στην περιοχή της ΑΕΛ, ο κ. Ευαγγέλου έδωσε πέναλτι, καλούμενος από τον διαιτητή του VAR, πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο Γάλλος, Βελμπουενά και η δεύτερη φάση στο 38ο λεπτό όταν ο Ελ Αραμπί σκόραρε με κεφαλιά, οι «ερυθρόλευκοι» πανηγύρισαν, οι «βυσσινί» πήγαν στη σέντρα, αλλά και πάλι το VAR ενημέρωσε τον κ. Ευαγγέλου ότι ο σκόρερ ήταν σε θέση οφσάιντ και το τέρμα ακυρώθηκε.

Με τις δύο αυτές στιγμές να «κλέβουν» την παράσταση και τη μεγάλη ευκαιρία της ΑΕΛ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Ντάουντα, κύλησε το πρώτο 45λεπτο, στο οποίο ο ρυθμός του παιχνιδιού καλός δεν ήταν. Ο Ολυμπιακός στήριξε πολλά στο τέρμα που πέτυχε αλλά και στον υψηλότερο βαθμό ετοιμότητάς του σε σχέση με αυτόν της ΑΕΛ και δεν επέτρεψε στους «βυσσινί» να απλωθούν στον αγωνιστικό χώρο και να δημιουργήσουν ευκαιρίες μπροστά στην εστία του Σα.

Κακός ρυθμός και σκέψεις επίθεσης

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν χωρίς αλλαγές το δεύτερο ημίχρονο, με τους δύο προπονητές όμως γρήγορα να… τραβάνε «χαρτιά» από τον πάγκο τους και τον Μιχάλη Γρηγορίου να ρίχνει και τον Νούνιτς στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του Μιλοσάβλιεβιτς, έχοντας στη σκέψη να κάνει πιο επιθετική την ΑΕΛ.

Πάντως αναφερόμαστε σ’ ένα διάστημα στο οποίο ο ρυθμός ήταν κακός, με τις δύο ομάδες να συναγωνίζονται στα λάθη και να ψάχνουν την καλή φάση μόνο από στημένες φάσεις! Είναι ενδεικτικό ότι καθ’ όλη τη διάρκεια του 45λεπτου δεν δημιουργήθηκε κάποια καλή φάση μπροστά στις δύο εστίες και ήταν ένα από τα πλέον άνευρα ποδοσφαιρικά διαστήματα.

Ο Ολυμπιακός έδειχνε ικανοποιημένος με το υπέρ του σκορ το οποίο του έδινε τη νίκη και η ΑΕΛ ανήμπορη να αντιδράσει και να πιέσει τον αντίπαλό της και να του δημιουργήσει κάποιες καλές στιγμές.

Οι καλύτερες στιγμές

5’ Ο διαιτητής VAR κάλεσε τον Ευαγγέλου στην οθόνη και μετά από περίπου ένα λεπτό ο Αθηναίος ρέφερι έδωσε πέναλτι, σε πτώση του Ελ Αραμπί. Ανέλαβε να το εκτελέσει ο Βελμπουενά που με τη βοήθεια του δοκαριού έκανε το 0-1

14’ Ο Βαλμπουενά από δεξιά έκανε τη σέντρα, ο Ελ Αραμπί έπιασε την κεφαλιά όμως ο Κρίστινσον εντυπωσιακά πέταξε την μπάλα σε κόρνερ

33’ Επιθετική προσπάθεια του Ολυμπιακού από δεξιά, ο Ελαμπντελαουϊ σε καλή θέση προσπάθησε να νικήσει με το εξωτερικό τον Κρίστινσον, αλλά ο Ισλανδός απέκρουσε και πάλι, σώζοντας την εστία του

38’ Εξαιρετικό χτύπημα φάουλ του Βελμπουενά, ο Ελ Αραμπί σηκώθηκε πιο ψηλά απ’ όλους και με κεφαλιά νίκησε τον Κρίστινσον σκοράροντας. Όμως μετά από περίπου ένα λεπτό ο κ. Ευαγγέλου, δείχνοντας ότι πήρε εντολή από το VAR ακύρωσε το γκολ…

45’+ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ, από χτύπημα φάουλ του Μπούστος και αναταραχή στην περιοχή του Ολυμπιακού, ο Ντάουντα βρέθηκε μέσα από τη μικρή περιοχή δεν μπόρεσε να προωθήσει τη μπάλα στα δίχτυα

47’ Δυνατό σουτ του Γκιγιέρμε, με αρκετό ελεύθερο πεδίο, η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Κρίστινσον

90’+ Η ΑΕΛ κλείνει τον αγώνα με μία μεγάλη ευκαιρία. Από χτύπημα φάουλ του Φιλίποβιτς, η μπάλα κατέληξε στον Μπούστος που έπιασε τον αριστερό «κεραυνό» αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ

Διαιτητής: Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών)

Α’ Βοηθός: Κούλα Χασάν (Ξάνθης)

Β’ Βοηθός: Αντώνης Καρατζίκας (Αθηνών)

4ος Διαιτητής: Γιώργος Τάσης (Ηπείρου)

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μιχαήλ, Μιλοσάβλιεβιτς, Ντάουντα (81’ Φιλίποβιτς), Μόρας, Μπέρτος (79’ Καρανίκας), Σετσέροβιτς, Μπράλιτς, Ζίφκοβιτς, Μπούστος, Άντωνη

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Μπουχαλάκης, Γκιγιέρμε, Ποντένσε (81’ Ραντζέλοβιτς), Ελ Αραμπί, Ελαμπντελαουϊ, Μασούρας (61’ Καμαρά), Μεριά, Τσιμίκας (65’ Κούτρης), Βαλμπουένα, Σισέ

Πηγή: sportlarissa.gr

The post Το πάλεψε με τον Ολυμπιακό αλλά… Πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα για την ΑΕΛ appeared first on Τι Νέα Λάρισα;.

Πηγή: Αθλητικά – Τι Νέα Λάρισα;